NETlab Nedir? Ne Yapar?

NETLab Yeni Medya ekosistemini inceler. Bu alanda çalışan bilim insanları arasında ortak üretim kültürünü yaygınlaştırmayı hedefler. 2017 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi çatısı altında Dr. Ergin Şafak Dikmen öncülüğünde kurulmuştur. Ekibi farklı disiplinlerden ve üniversitelerden araştırmacılara açıktır.

1

Araştırma

NETlab Yeni Medya Araştırmaları Laboratuvarı yeni iletişim teknolojilerini ve buna bağlı olarak gelişen sayısal iletişim ekosistemlerini araştırmaktadır. Akademik yayınların yanı sıra, ulusal ve uluslararası araştırma projeleri yürütmekte ve bilimsel toplantılar düzenlemektedir.

2

Paylaşım

NETlab ekibi bilimsel çalışmaların sadece akademik yayınlar ile sınırlı kalmaması gerektiğine inanır. Bilişim alanında yayınlanan bilimsel yayınların ve projelerin internet platformlarının dinamiklerine uygun olarak uyarlanarak yayımlanmasını sağlamaktadır. Bu çerçevede netlab.media farklı disiplinlerden bilim insanlarını ve çalışmalarını bir araya getiren internet tabanlı bir dijital platform oluşturmaktadır. Bu sayede özellikle sosyal bilimciler ve fen bilimciler arasında işbirliğini artırmayı hedeflemektedir.

3

Eğitim

NETlab yeni medya teknolojilerinin kullanımı ve sosyal medya için içerik üretimi konusunda eğitim ve danışmalık faaliyetleri yürütmektedir. Bu doğrultuda üniversite, devlet kurumları ve STK’lar ile işbirliği yapmaktadır. Hazırladığı bilgilendirme ve eğitim içeriklerini video paylaşım kanalları aracılığı ile ücretsiz olarak paylaşarak, en fazla insana ulaşmayı amaçlamaktadır.