Close

68. Uluslararası İletişim Derneği (International Communication Association-ICA) Konferansı

Hazırlayan: Yaren Aloğlu

 


 

Uluslararası İletişim Derneği (ICA), 1950 yılında kurulan, insanın ve insanlığın iletişim alanındaki her yönüyle ilgili araştırma, eğitim ve uygulama ile ilgilenen akademik bir dernektir. 60 yıl önce küçük bir kuruluş olan ICA, şu an 85 ülkeden uluslararası 4,500 üyeye sahip. Dernek üyelerinin yaklaşık üçte ikisi akademisyen, profesör ve lisansüstü öğrencilerden oluşurken diğer üyeler ise devlet işleri, medya, iletişim teknolojisi, iş hukuku gibi alanlarındaki meslek sahiplerindendir. 2003’ten beri de Birleşmiş Milletler’e bağlı, Washington merkezli bir sivil toplum kuruluşu olmuştur.

Konferans

ICA, iletişim alanındaki en son gelişmeleri sunmak için üyelerine, her yıl farklı şehir ve ülkede olmak üzere büyük bir konferans düzenlemektedir.

Her yıl farklı bir temaya sahip olan konferans, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen konuşmacıları ve üyeleri bir araya getirerek belirli konular çerçevesinde keşfetmek, öğrenmek ve katılımı teşvik etmek amacıyla tartışma panelleri düzenliyor.

Konferansa kimler katılabilir?

  • Kariyerlerini oluşturmak veya genişletmek isteyen lisansüstü öğrenciler
  • Üniversite fakültelerindeki profesörler, bölüm başkanları ve program yöneticileri
  • İletişim çalışmalarına odaklanan organizasyon temsilcileri

Kimler konferansta konuşmacı olabilir?

  • Organizasyon, üniversite öğretim elemanlarına, lisansüstü öğrencilere ve geniş iletişim yelpazesine odaklanan kuruluşlara ulaşmayı hedeflemektedir. Tipik konuşmacılar üniversite bölümlerinden ve üniversite düzeyi süreli yayınların editörlerindendir. Ancak konuşmacılar sadece üniversiteler veya editörler olarak sınırlanmamıştır. Çünkü ICA, konferansa katılacak olan konuşmacıların çok çeşitli olmasını ve her türden organizasyonun veya işletmenin konferanslarda yer almasının desteklenmesini istemektedir.

68’inci yıllık Uluslararası İletişim Derneği konferansı

Bu yıl 68’incisi düzenlenecek olan konferans Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde 24-28 Mayıs 2018 tarihlerinde yapılacak. Teması Voices (Sesler) olan konferans, gelişmekte olan teknolojiler ve değişen sosyokültürel ve siyasal dinamikler temelinde, akademisyenlerin, iletişim alanıyla bağlantı kurarak daha derin araştırma yapması için destekliyor.

Sesler teması, politikaları ve davranışları etkileme, ilişkileri tanımlama ve yaşadığımız dünyayı şekillendirme sürecine ışık tutabilir. Özellikle Ses başlığının önemi, çevre veya göç gibi günümüz ulusal ve uluslararası meseleleri yansıtmasıdır. Çalışma alanından bağımsız olarak konferans teması Sesler, akademisyenleri şu konulardaki temel soruları yanıtlamaya teşvik ediyor:

  • Ses’i kuramsallaştırmak: Ses kavramı teorik olarak belirli bağlamlarda ve farklı kültürlerde nasıl ortaya çıktı? Sesi dinleme ve düşünmeyle nasıl birleştiririz?
  • Ses’i yaratma ve temsil etme:  Az temsilcisi olan gruplardan siyasi elitlere kadar olan gruplarda ses nasıl halkın olmuştur? Didaktik bağlamlardan kamusal diplomasiye kadar kim kimin için konuşmaktadır?
  • Ses’in ifadesi: Ses ne zaman aktive edilir ve nasıl iletilir? Bireysel sesler veya grup sesleri mevcut söylemleri nasıl düzenler? Bireysel, sosyal, örgütsel, ekonomik veya legal koşullar ses ifadesini nasıl etkiler?
  • Ses’in etkisi: Sesi aynı anda güçlendirmek ve çatışmayı çözmek için hangi iletişim stratejileri etkili olur? Geleneksel ve/veya dijital medya farklı sesler ve mesajlar elde etmede ne kadar başarılı oluyor?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir