Close

İnternetin Türkiye’de 25.Yılı Etkinliği: İnternetin Bugünü

Hazırlayanlar: Yaren Yıldırım – Sibel Can

 


Göçe: ‘’İnternetteki haberlerin yalnızca %10’u güvenilir sayılıyor”

Panelin ikinci başlığı ‘’İnternetin Bugünü’’nde ilk konuşmacı BTK Haber’den Murat Göçe oldu. İnternet medyasını anlatmak üzere söz alan Göçe, online medyanın sorunlarından ve gelir modellerinin oluşturulamamış olmasından bahsetti. Online medyanın basılı medyaya oranla daha çok kitleye ulaştığını belirten Göçe, online gazetecilikten para kazanmanın hala mümkün olmadığını söyledi. Basılı medya ile online medyayı karşılaştıran Göçe, konuşmasına şöyle devam etti: “Basılının internet hızına yetişme şansı yok; online medya, haberin iletilmesi konusunda hızlı ama haberlerin doğruluk kısmında sıkıntı var. İnternetteki haberlerin yalnızca %10’u güvenilir sayılıyor.”

Türkiye’de aktif telefon ve mobil internet kullanma oranı %96

Murat Göçe’nin konuşmasının ardından 1996 yılında Türkiye’de internet altyapılarının yayılması çalışmalarında yer alan Filiz Yılmaz söz aldı. Avrupa, Dünya ve Türkiye internetinin durumunu verilerle örneklendirerek karşılaştıran Yılmaz, internetin ekonomiye inişi ve hayata geçişi ile birlikte artık her şeyin online olmaya başladığını ve yaşamın artık internet üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Filiz Yılmaz konuşmasında Dünya, Avrupa ve Türkiye ile ilgili şöyle veriler paylaştı:

-Avrupa’da aktif olarak telefon ve mobil internet kullananların oranı %100, Türkiye’de %96 iken Dünya averajı ise %60

– Avrupa’da 2007/2017 yılları arasında evlerdeki internet üyeliği %40’dan %80’e çıkmış durumda, Türkiye %76 oranıyla Avrupa’yı yakalıyor.

Av. Ünal: “İnternet erişimi artık temel insan hakkı olarak kabul ediliyor”

Filiz Yılmaz’ın konuşmasının ardından siber güvenlik ve kişisel verilerin korunması ile ilgili konuşmak üzere Bilişim hukuku üzerine çalışan Av.Ceren Ünal söz aldı. Av. Ünal, siber güvenlik ve kişisel verilerin korunması, buna bağlı olarak özel hayatın gizliliğinin korunması gibi başlıkların uygulamada birbirleriyle çeliştiğine değindi. Yılmaz ‘’Siber güvenlik ve ulusal güvenlik birbirine karıştırılıyor. Elbette birbirleriyle bağlantılı olan kısımları var. Biz, dünya internetine bağlıyız. Devletler tarafından bu konu sadece ulusal boyutuyla tartışılıyor. Halbuki siber güvenlik çok katmanlı bir alan.’’ dedi. Sadece devletler tarafından ve devlet içi gündemlere göre düzenlenmesinin eksik olduğunu söyleyen Av.Ünal “İnternet erişimi artık temel insan hakkı olarak kabul ediliyor” dedi.

Türkiye’de internetin bugünü başlığının son konuşmacısı TELKODER Genel Sekreteri Rıdvan Uğurlu oldu. Uğurlu, elektronik haberleşme sektörü gözünden internetin bugünü başlığında bir slayt sundu. Slaytta internetin altyapısı, ekonomik boyutu ve elektronik haberleşme sektörünün büyüklüğüne dair bilgiler paylaşan Uğurlu ‘’Türkiye’de altyapının geliştirilmesi için sektörün büyütülmesini amaçlayan politikalar belirlenmeli’’ dedi.  Türkiye’deki fiber şebekenin mevcut durumu ve fiber yaygınlık oranlarını açıklayan Uğurlu, ‘’Fiber altyapının kurulmasının önündeki en büyük engel belediyeler; kazdırmıyorlar’’ dedi.

 

*Metin ve fotoğraflar Görünüm Gazetesi‘ne aittir. NETlab olarak Görünüm Gazetesi’ne teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.