Close

Soru-Yanıt: Serhat Altıok / Uluslararası Çocuk ve Bilgi Güvenliği Kongresi 2018

Hazırlayanlar: İlke Ölmez – Cengiz Mert Aksekili

 


 

Kırıkkale Üniversitesi Araştırma Görevlisi Serhat Altıok, “Çocuk YouTuberlar Tarafından Paylaşılan Dijital Oyunlara Yönelik Videoların İçerik ve Aldıkları Geri Bildirimler (Yorumlar) Açısından İncelenmesi “Merhaba! YouTube Kanalıma Hoş Geldiniz.” Başlıklı sunumunu yaptığı panelin ardından GÖRÜNÜM’ün sorularını yanıtladı.

Serhat Altıok

GÖRÜNÜM: YouTube kanalı oluşturmada bir yaş sınırı yok ya da aşılması zor engeller yok, bu durum nelere yol açıyor ve denetleniyor mu?

Altıok: YouTube temelde böyle bir şeyi denetlemiyor, kullanıcılara bir anlaşma sunuyor ve bütün sorumluluğu kullanıcıya bırakıyor. YouTube daha çok denetleme noktasında görev alıyor ve belirli durumlarda videonun yayınlandığı ülkenin anayasal haklarının geçerli olabileceğini belirtiyor. YouTube bunun yanında paylaşılan içeriklerin telif hakkı ve fikir hakkının paylaşıcının sorumluluğunda olduğunu söylüyor.

GÖRÜNÜM: Çocuklar küçük yaşlarda çok ciddi takipçi sayılarına ulaşıp, yüksek bir maddi gelir elde edebiliyorlar, bunun ailevi ve hukuki denetimi ne durumda?

Altıok: Çocuğunu dijitalleştiren ebeveynler ve ekran önünde yaşayan çocuklar gibi iki başlık altında incelenebilir. Bazı aileler çocuktan ziyade kendisi çocuğuyla içerik üreterek maddi gelir elde ediyor. Çocuklarına aldıkları oyuncakları oynatarak videolar çeken bir aile yıllık 1 Milyon Dolar gelir elde edebiliyor.

GÖRÜNÜM: YouTube reklam ve içerik üreticilerine yönelik politikasını değiştirdi, olumsuz içeriklerin daha az reklam alması yönündeki bu değişiklik çocuk içerik üreticileri ve olumsuz içerikler konusunda ne gibi değişiklikler yapabilir?

Altıok: Belirli bir takipçi sayısına ulaşan kanalların bundan çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. Çocuk içerik üreticilerin ünlü isimler ve takipçi sayıları yüksek içerik üreticilerinin isimlerini kullanarak ürettiği içerikleri belirli bir standardın altında bırakarak dirençlerini  kırmak istemiş olabilirler.

 

*Metin ve fotoğraflar Görünüm Gazetesi‘ne aittir. NETlab olarak Görünüm Gazetesi’ne teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir